DRB Hukuk 2016 Tüm Hakları Saklıdır

Rayhan Bozabalı Rayhan Bozabalı Rayhan Bozabalı Gülce Candemir Gülce Candemir
demo

BİZDEN HABERLER

Anasayfa → BİZDEN HABERLER

Başhekimdi, avukat oldu!

Geri

“Doktorun halinden doktor anlar” diyen Av. Dr. Rayhan Bozabalı 42 yaşından sonra Hukuk Fakültesine girip geçtiğimiz günlerde mezun olarak Avukat oldu.

İZMİR-2007 senesine kadar uzman hekim olarak çalıştığı İzmir Balçova 3 Nolu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi’nde 2 sene başkehimlik görevinde bulunan Bozabalı 1998 yılından sonraki 10 yılda sağlık alanında yaşanan başdöndürücü dönüşümün mesleğine ve meslektaşlarına yönelttiği sayısız tehdit ve haksızlığı bizzat yaşayarak bu haksızlıklara karşı bireysel yollardan mücadele etmeye karar verdiğini söyledi.

 

2009 yılında memuriyet görevinden ayrılıp özel sektöre geçen ve Hukuk Eğitimine başlayan Bozabalı geçtiğimiz günlerde İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.Aynı zamanda İzmir Üniversitesi’nde Sağlık Hukuku Yüksek Lisans Programına devam eden Av. Dr.Rayhan Bozabalı çarpıcı açıklamalarda bulundu ;

 

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun verdiği rakamlara değinerek “ Son 10 yılda sadece kamu hastanelerinde gelişen olaylardan dolayı Bakanlığa 16.240 adli dava açılmış.Özel sektörde özel hastanelere,bizzati doktorlara,sağlık sunucularına vb. açılan davaları da ek’lersek ortada hiç de hoş olmayan bir tablo var. Ekseriya acil vakalarda yaşanan olayların hasta, hastane, ambulans, doktor,hasta yakını vb. taraflar arasında çok trajik sonuçlar doğurduğunu düşünüyorum.Bu tür bir olayı bizzati kendim de yaşadım. Bu konulara doktor gözüyle bir hukukçu olarak bakmak doğruyu ortaya çıkarma konusunda büyük bir avantaj.Aksi takdirde çok sayıda meslektaşım zaman zaman hak etmedikleri suçlamalarla karşı karşıya kalabiliyor.Son 10 yılda ülkemizde uygulanmakta olan “Sağlıkta Dönüşüm” politikaları, Tıp ve Sağlık Hukuku alanında köklü değişikliklere yol açtı, bu değişiklikler Sağlık Hizmeti Sunucularına başta hekimler olmak üzere özellikle sağlık çalışanlarına bir çok sorumluluklar ve beraberinde riskler getirdi. Bu köklü değişikliklerin son halkası olarak 663 sayılı KHK ve bu KHK’nin uygulanmasına ışık tutan yönetmelikler sağlıkta dönüşümün fotoğrafını iyice netleştirdi. Devlet, sağlık hizmeti sunumunda aktif rol almaktan çekilmekte ve bu hizmetlerin sunumuyla ortaya çıkacak sorumluluklardan ve risklerden kurtulmakta kararlı gözüküyor.” dedi.

 

Doktorun Halinden En İyi Doktor Anlar

“Sağlıkta dönüşüm projesi ile hastalar, artık sağlık hizmetine daha kolay ulaşırlarken doktorları da sağlık hizmeti sunumunun öznesi olmaktan çıkartıp artık bir araç olarak görmeye başladılar. Eski çağlardan bu yana doktorlara duyulan güven ve saygı gün geçtikçe azalmaya başladı ve yansımalarını da her gün doktorlara ,sağlık çalışanlarına uygulanan taciz,şiddet vb. haberlerle medyadan takip ediyoruz.Tıp ve Hukuk birbirine zıt felsefeler taşıyor.Dolayısiyle yılda birkaç kez önüne bu tarz davalar gelen avukatların deneyimlerinin az olması sebebiyle doktorları anlaması,savunması da zorlaşıyor.Ayrıca ülkemizde bu konuda uzman mahkemeler de yok.” Doktor olmasının bu konuda kendisine bir avantaj getireceğini dile getiren Bozabalı kurduğu DRB Sağlık Hukuku şirketi ile doktorlara,sağlık çalışanlarına,sağlık sunucularına sadece avukatlık hizmeti değil çok geniş bir yelpazede danışmanlık hizmeti vereceğini ek’ledi.


Etiketler :

demo