DRB Hukuk 2016 Tüm Hakları Saklıdır

Rayhan Bozabalı Rayhan Bozabalı Rayhan Bozabalı Gülce Candemir Gülce Candemir
demo

BİZDEN HABERLER

Anasayfa → BİZDEN HABERLER

SAĞLIK HUKUKUNDA MADALYONUN İKİ YÜZÜ VAR

Geri

 Avukat Gülce Candemir, “Madalyonun bir yüzünde doktor hakları, diğer yüzünde ise doktor hatalarından veya hastane organizasyonundan mağdur olan hastaların hakları var. Bizler iki tarafın da yanındayız” dedi

İzmirli Avukat Gülce Candemir, meslekte daha çok sağlık hukuku alanında uzmanlaşmayı tercih ettiğini belirterek, "Doktor mağdurlarını da, mağdur doktorları da savunuyorum" dedi.

Sağlıkçı bir ailede yetiştiği için bu alanı tercih ettiğini belirten Candemir, "Ülkemizde özellikle son 5 yıldır hasta haklarının hukuki altyapısı daha iyi tanımlandı. Hekimlerimizin de zorunlu meslek sigortaları var artık. Sigorta sistemi, hekimlerin her yaptığı işin sorgulanması anlamına gelmiyor tabii ki. Bu sigorta onlar için koruyucu bir kalkan görevi görüyor" diye konuştu.

TAZMİNAT ÖDENİR

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'nde de Sağlık Hukuku alanında yüksek lisans yapan, şimdi de Katip Çelebi Üniversitesi'nde ikinci yüksek lisansını yapan Candemir, küçük yaşlardan beri hukuk okumak istediğini ve seçiminden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Hastaların hak arama özgürlüğünün söz konusu olduğunu, sağlık hizmeti alırken uğradıkları zararın tazmini için birtakım hukuki yollara başvurabileceklerini söyleyen Candemir, "Ancak ben hekimlik gibi zor bir mesleğin icracılarının, çok belirgin bir hata yapmadıkları sürece ceza hukuku yönünden soruşturulmasını ve kovuşturulmasını adil bulmuyorum. Bunun için tazminat yollarına başvurulması ve yapılan bir hata varsa bu şekilde bedel ödenmesini daha doğru buluyorum" dedi.

HATA-RİSK AYRIMI

Hasta hakları açısından bakıldığında da, tıbbi uygulama neticesinde elde olmayan, istenmeyen sonuçlar çıkabildiğini söyleyen Candemir, bu aşamada malpraktis (hekim hatası) ya da komplikasyon (izin verilen risk) ayrımını iyi yapmak gerektiğini söyledi. Avukat Gülce Candemir, dosyaları inceledikten sonra ortada gerçek bir malpraktis varsa hasta lehine dava takip ettiklerini, gelen her dosyayı doktor aleyhine değerlendirip hareket geçmediklerini söyledi. Candemir, bununla birlikte mağduriyete uğrayan hastaların uğradığı zararın telafisini de sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

"UZMANLAŞMAK ŞART"

Hukuk fakültelerinden mezun olan sayısının her geçen gün arttığını bu nedenle avukatlık mesleğinde ihtisaslaşmak gerektiğini vurgulayan Candemir, "Ben sağlık hukuku konusunda layıkıyla hizmet verebilmek için çok emek sarf ediyorum. Sürekli eğitime inanıyorum ve bu sayede hukuk sistemi içerisindeki ayrıntılara daha vakıf oluyorum. Bu benim daha başarılı sonuçlar elde etmemi sağlıyor" diye konuştu.

"ÇALIŞMA KOŞULLARINI KENDİMİZ BELİRLİYORUZ"

Mesleğin zorluklarından da bahseden Candemir, "Yaptığım işten keyif alarak yaptığım için meslekte çok zorlanmıyorum. Bir gün uykusuz kalıyorsam, diğer günü ona göre ayarlıyorum. Çalışma koşulları ve şartlarını biraz da kendimiz belirleyebiliyoruz. Sorumluluk gerektiren bir meslek, masamda çantamda telefonumda hep ajandam var. Kendime sürekli yapmam gereken işlerle ilgili hatırlatmalar yapıyorum. Bilgisayarım ve e-imzam her zaman her yerde yanımda. Gerçekten ciddi sorumluluk istiyor. Stresi yoğun bir meslek olsa da stresle baş edebildiğiniz sürece sıkıntı yok" dedi.

"MAĞDURLA KURDUĞUM DUYGUSAL BAĞ SAVUNMAMI GÜÇLENDİRİYOR"

Müvekkillerinin hayatının bir parçası olduğunu dile getiren Avukat Gülce Candemir, "Müvekkiller ve davaları sürekli zihnimdeler.
Meslekte duygusallığa yer verilmemesi gerektiği görüşüne ise katılmıyorum. İşimiz insanla çünkü. Tam tersine, mağdur müvekkillerle kurduğum duygusal bağ savunmamdaki başarımı arttırıyor" diye konuştu.


Etiketler :

yeniasırsağlısağlıkhukukçusuavukat gülce candemirsağlıkhukukundamadalyonunikiyüzüvar

demo